Právě se nacházíte na: Bukovik.cz / Rekonstrukce a pokusy / Potahování štítu kůží

Potahování štítu kůží

Nechal jsem se volně inspirovat Curií Vítkov a Wothanovým pokusem. Zde můžete vidět výsledky.
Postup:
  1. Po sehnání kůže je nutné začít, kůže se nedá dlouho skladovat, ledaže by se dala do mrazáku. Pokud máte starší - tvrdou - kůži, je vhodné dopřát jí pár dní vodní koupel. Za předpokladu že máme čerstvou kůži, začneme oškrabávat zbytky tkáně. Ideální je na to koželužský vynález, oblý kus dřeva na který kůži napneme a něčím s hranou seškrabujeme. Osobně jsem používal od desky, přes pásovinu, až po nůž vše, co mělo hranu. Bohužel nemám koželužský špalek a nechtěl se mi vyrábět, proto jsem kůži vypl na rovné desce. Jde to, ale hůř (obr. 1, 2, 3). Kůži je také dobré na pár dní nechat ve vápenné koupeli, pustí se chlupy a tkáň a zabijí se potvůrky na ní se vyskytující.
  2. Škrabání je pracné. V tomto konkrétním případě (jelikož kůže byla ten den stažená) jsem odpad posbíral a vyškvařil a vzniklým sádlem mažu řemeny a boty :) Máme-li kůži očištěnou (obr. 5), přejdeme k samotnému potahování.
  3. Kůži rozprostřeme a přiložíme na ni štít. Obřízneme kůži do tvaru štítu s VELKOU rezervou - je nutno počítat se smršťováním, i s okrajem a zahnutím kůže. Čím víc rezervy tím líp, oříznout se dá vždy.
  4. Samotné potahování už takový kumšt není. Potřebujeme k němu svěráčky (obr. 6, 7, 8) a podložky pod ně. Osobně jsem použil kusy gumy, dřeva i linoleum navrstvené na sebe. Přesto se mi svorky otlačili do kůže, leč je to jen malá kosmetická vada. Kůži při potahování nenapínejme vši silou, je nutné nechat jí malou vůli - schnutím se smrští. Kůži necháme pozvolně schnout. Není vhodné sušit u kotle či na přímém slunci!
  5. Uschlou kůži (obr. 7, 8) z vnitřní strany odřežeme tak, aby cca 3 cm přečnívaly dovnitř. Nyní záleží na nás, chceme-li štít ještě lemovat či ne, osobně doporučuji oblemovat alespoň vrchní hranu. Lemování provedeme za pomoci na pásky nařezané kůže. Pás přiložíme na hranu tak, aby kus přečníval (patrné z obrázku 13), štít i s pásem provrtáme. Je vhodné štít navrtat i po straně. Po navrtání protáhneme provázek (v ideálním případě kožený řemínek ze surové kůže) dle obrázku 16. A dáme opět sušit (obr. 11, 12, 13).
  6. Doděláme vnitřní potah látkou (ideální ovšem je potáhnout vnitřek ještě před potahováním kůží, je zde však riziko zašpinění). Případné štětiny trčící z kůže můžeme odstranit jemným, smirkovým papírem.
  7. Hotový štít doděláme barvou dle svých představ. Osobně jsem štít ještě potáhl plátnem a nebarvil - což ovšem nedoporučuji, kůže nasává vlhkost a po schytané ráně do štítu se látka trhá. Je opravdu ideál barvit přímo na kůži (obr. 14, 15).
Snaha o výtvor: Lampák
Všechna práva vyhrazena
Copyright © 2016, weby Kapounek